Posted on

Oyunculuk ya da modellik yapmak isteyen insanların sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bu işi yapmak isteyen adaylar, kendilerine güvenen yetenekli ve dış görünüşü ile dikkatleri üzerinde toplayabilen kişiler olmalıdır. Modellik, figüranlık ve oyunculuk yapmak isteyen kişiler cast ajanslarına başvuruda bulunarak, kendilerine yol gösteren bir yardımcı arayışına girerler.  Bu konuda, bu kişilere yardımcı olan ve onları doğru şekilde yönlendiren firmalar her zaman cast ajansları olmuştur. Bu cast ajansları, hem yurtiçinde hem de yurtdışında çalışmalarını sürdürmektedir. Bu yazımızda ise sizlere yurtdışındaki cast ajanslarının çalışma yöntemi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Yurtiçi cast ajansları gibi yurtdışı cast ajansları da oyuncu olmak isteyenlere yol gösteren firmalardandır diyebiliriz. İnsanlarımız, yurtdışında yer alan cast ajanslarının ne iş yaptıklarını bilmemekte ve bu ajansların farklı bir sektörle ilgili çalışmalar yürüttüğünü bile düşünmektedirler. Fakat yurtdışı cast ajansları da diğer ajanslar gibi oyuncu olmak isteyen, bunun hayalini kuran insanlara bu yolda yardımcı olmaktadır. Bu ajanslara başvurular internet üzerinden kabul edilmektedir. Başvuru yapmak isteyen adaylar başvuru formu ve fotoğraflarıyla birlikte başvurularını gerçekleştirirler. Bu başvurular, profesyonel ekiplerce değerlendirmeye alınır. Kabul edilen başvuruların sahiplerine ulaşılarak fotoğraf çekimine çağırılırlar. Bu fotoğraf çekimleri oyunculuk hayalinize yaklaşmanız için büyük önem arz etmektedir. Gerçekten oyuncu olmak istiyorsanız başvuru sürecinden itibaren her şeye son derece dikkat etmeli ve önem vermelisiniz. Vereceğiniz pozlar, jest ve mimikleriniz ve beden dilinizi doğru kullanmanız oyuncu olabilmeniz açısından önemlidir.

Yani yurtdışı cast ajanslarının çalışma yöntemi yurtiçi cast ajanslarıyla aynı şekilde yürütülmektedir. Yurtdışı ajansları da diğer ajanslarla aynı amacı gütmektedir. Önemli olan başvuru yapacağınız cast ajansının yurt içinde ya da yurtdışında olması değil, güvenilir ve işini iyi yapan bir ajans olmasıdır. Bu ajansları diğerlerinden ayırt etmekte tamamen size kalmış. Ayırt etmek için ufak bir araştırma yapabilirsiniz. Ünlü oyuncuların tercih ettiği ve adını duyurmuş olan ajansları tercih etmeniz sizin için daha iyi olabilir. Parlak bir oyunculuk kariyeriniz olsun istiyorsanız, doğru ajansları bir şekilde ayırt edip, işlerinizi bu ajanslarla yürütmelisiniz.