Posted on

Yönetmen bir oyunu sahneye koyan ya da bir filmin çevrilmesini, bir televizyon izlencesinin gerçekleşmesini yöneten kimselere denir. Yönetmenler senaryoyu görüp çekmeye karar verdiklerinde hayal güçlerini devreye sokup gözlerinde karakter tahlili yapar ve oyuncuları seçip cast ajanslarıyla görüşmeler yapar. Bu noktada cast ajanslar hem yönetmenin istediği kriterleri taşıyan oyuncuları sunar hem de yönetmenin özellikle istediği bir oyucu varsa o oyuncunun da çıkar ve haklarını gözeterek anlaşma görüşmeleri yapılır. Bu noktada cast ajansların sunduğu projeyi oyuncunun kabul etmesi üzerine yönetmenle görüşmeler başlar ve anlaşmalar yapar.

Bu noktada oyuncu çıkar ve haklarını gözetmekle yükümlü olan cast ajans dizi, film, sinema, reklam, tiyatro olarak yapılacak proje ne ise başlangıcından bitişine kadar geçen sürede oyuncuya sunulan imkanları, alınacak ücretlerin tahsilini gözetmekle yükümlüdür.

Yönetmenin profosyonelliği ya da çektiği belli bir tür yoksa çeşitli castlarla çalışıp oyuncu kartelini büyütebilir. Ancak bazı durum ve koşullarda oynanacak sahnenin ağırlığı, çekim şartlarının güçlüğü gibi sebeplerden oyuncuyu ikna etmek zorlaşır. Bu noktada yönetmenle oyuncu arasında köprü görevi görüp ortayı bulacak olanlar yine cast ajanslardır.

Cast ajansları kadrosundaki oyuncu ve modellerin, ajansın deneyimli ekibi aracılığıyla sinema filmi, dizi film, televizyon filmi, reklam kampanyaları, reklam filmleri, defile, tanıtım, sunuculuk alanlarında doğru zamanda doğru firmalarla çalışmalarını sağlar ve mesleki kariyerleri süresince gerek hukuki gerekse finansal alanda yönlendirir, bilgilendirir ve uzman kadrolarla takibini sağlar. Oyuncu için anlaşılan ücretler üzerinden yüzde yirmi pay alan cast ajansların bu noktada oyuncuları yönlendirmesi kendi yararına da olacaktır.

Yönetmenin doğru cast ajansla çalışması doğru karakter için doğru oyuncuyu getirecek ve bunun yanı sıra istediği projeyi kendi mükemmelliyet ölçütünde tamamlamış olacaktır. Bu hususta yönetmenin üzerine düşen görevler arasında doğru cast, doğru oyuncu, doğru sahne, güzel proje sıralamasını yakalamış olacaktır. Bu durumun oyuncuya ve cast ajansının bilinirliğine katkı sağladığı kadar yönetmenin tanınırlığına bunun da yapımcıların çalışmak için sıralanmasına sebep olacaktır. Yönetmen sadece projeden değil kendi şahsi isminden de söz ettirmiş olacaktır.

Kaynak: http://dizioyuncuajansi.com/dizi-kadrolarinin-olusturulmasinda-cast-ajanslarinin-yeri/