Posted on

Günümüzde çoğu insan akşam iş çıkışı eve geldiğinde ailesi ile birlikte oturup televizyonun karşısında dizi veya film izleyerek vakit geçirmektedir. Bu diziler gerekse yerli gerekse yabancı diziler olsun. Yapımlarda ki oyuncu kitlesi, oyuncuların yetenekleri, yabancı uyruklu oyuncular olsun dizilerin izlenme oranına büyük bir etkisi vardır. Tabi ki bu bahsettiğimiz etkiler izleyici kitlesi üzerine olan etkiler. İzleyici kitlesi, bir yapımda heyecan, aksiyon, korku gibi vb. özellikleri olmasına dikkat eder.

Yapımlarda oynayan yabancı uyruklu oyuncuların dizilere, filmlere veya reklamlara kattığı etki elbet teki farklıdır. Şöyle bir düşündüğünüzde gerçekten öyle. Bir reklamda yabancı bir oyuncunun oynaması sizin o reklama karşı daha fazla ilgi duymanıza sebep oluyor. Tabi ki bu yabancı oyuncuların reklamda oynaması oyuncu için dil konusunda gerçekten zor bir süreçtir; ama bazı filmler akıllılık yaparak bu dil konusunu sıkıntı yapmıyor. Oyuncu o sahnede asıl, öz dilini konuşarak sahne çekimi gerçekleştiriliyor.Bunu yaparak o sahneye hem özgünlük hem de o sahnenin izleyici üstündeki etkisini arttırmış oluyorlar.Yerli yapımlara baktığımız zaman çoğu yerli yapımda en kötü bir tane olsun iki tane olsun yabancı oyuncu vardır.Yapımcılar da bunun farkında oldukları için cast ajanslarından sadece yerli oyuncu değil yerli oyuncunun yanı sıra yabancı oyuncularda talep etmektedir.Bu durum cast ajanslarının  oyuncu seçiminin de yabancı oyuncuların daha ön plana çıkmasına sebep olmuştur.Yani yabancı oyuncuların yerli oyunculardan daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Cast ajanslarının elbette ki yerli oyuncuların yanında yabancı oyuncularında özelliklerine bakmaktadır.Zira bir cast ajansı sırf o oyuncu yabancı diye onu işe almaz.İlk olarak oyuncular için olmazsa olmaz olan oyuncu yeteneği olmalıdır. Cast ajansı bu özelliklere baktık dan sonra oyuncuyu ele alır ve ona göre bir karar verir.

 

Tabi bu durum yapımcıların isteğine göre değişir. Her yapımcı kendi yapacağı dizi, film, reklamın özelliklerine göre oyuncu bulmak ister. Bunun içinde bu yabancı oyuncular her zaman yerli oyunculardan avantajlıdır denilemez. Çünkü yeri gelir bir yapımda yabancı oyuncu gereksinimi olur; ama yeri gelir olmaz. Bunun içinde cast ajansları talep doğrultusunda oyuncu alımı yapar.

Kaynak: http://castmedya.net/cast-ajanslarinin-oyuncu-adaylarina-katkilari/