Posted on

Her geçen gün dizi ve film sektörü gelişmekte ve bu sektöre yeni yüzler kazandırılmaktadır. Yediden yetmişe birçok insan oyunculuk hayaliyle yanıp tutuşmaktadır.  Bu sektöre girmek isteyen kişiler cast ajanslarına oyunculuk başvurusu yapmaktadır. Her başvuran adayın yapımcılar tarafından aranan kriterlere uymadığını ve bu yüzden oyuncu olamayacağını söylememiz gerek.

Peki yapımcılar oyuncuları neye göre seçerler? Aradıkları belli başlı şartlar var mıdır? Yapımcılar projeleri için aradıkları oyuncuları veya modelleri cast ajanslar yardımıyla seçmektedirler. Yapımcıların cast ajanslardan oyuncu seçmeleri için aradıkları role uygun yüzler ve modeller bulmaları gerekiyor. Bunun için de öncelikle oyuncu olmak isteyen kişilerin cast ajanslarına başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Oyunculuk başvurusu internet yardımıyla kolayca gerçekleştirilebiliyor. İnternet üzerinden gönderdiğiniz fotoğraflar ve başvuru formu aranan niteliklere uygun bulunduğu takdirde fotoğraf çekimine çağırılıyorsunuz. Bu fotoğraf çekimi sonrasında kendi onayınız doğrultusunda bazı gerekli bilgileriniz ve fotoğraflarınız cast ajansına ait katalogda yayınlanıyor. Yapımcılar oyuncuları bu kataloglarda görüyorlar ve inceleme şansı buluyorlar. Aradıkları role uygun olmanız durumunda ajanslarla iletişime geçip bir görüşme ayarlanmasını istiyorlar ve bundan sonraki aşama olan deneme çekimlerine katılabiliyorsunuz. Bu aşamaya kadar gelebilmek oyuncu olmak isteyen kişiler için büyük bir şans diyebiliriz. Bu şansı doğru bir şekilde değerlendirip değerlendirememek sizin yeteneklerinize kalmış. Yapımcılar fiziksel yönden beğenmedikleri, kendine dikkat etmeyen ve bakımsız kişilerle elbette ki çalışmak istemez. Bu yüzden yapımcıların gözüne girmek istiyorsanız şık ve bakımlı görünmelisiniz. Yapımcıların son derece dikkat ettikleri konulardan bir tanesi de özgüvendir. Kendinize güvenmeli ve bunu karşı tarafa hissettirmelisiniz. Yetenekli olmanız fiziksel özelliklerinizden daha çok dikkat edilen bir konudur. Eğer yetenekli değilseniz maalesef oyunculuk kariyerinizde fazla ilerleyemeyeceğinizi söyleyebiliriz.

Yani oyuncu olmak için yetenekler ve fiziksel özellikler dikkate alınmaktadır.  Fiziksel görünümünüze güvendiğiniz kadar yetenekli ve becerikli olduğunuzu da düşünüyorsanız hemen bir cast ajansın internet sayfasına girip başvuru formunu doldurmaya başlayabilirsiniz. Düşündüğünüz gibi fiziksel açıdan uygun ve yetenekliyseniz en kısa zamanda yapımcılar ve yönetmenler sizinle görüşmek için cast ajans firmalarıyla iletişime geçeceklerdir.