Posted on

Televizyon, reklam, mankenlik, oyuncu, mankenlik mesleklerinde gelecek düşünen ve hayali olan oyuncu adaylarımızı oyuncu firmalar ile buluşturma imkânı sağlamaktadır.

Cast ajansları kadrosundaki oyuncu ve modellerin, ajansın deneyimli ekibi aracılığıyla sinema filmi, dizi film, televizyon filmi, reklam kampanyaları, reklam filmleri, defile, tanıtım, sunuculuk, modellik alanlarında doğru zamanda doğru firmalarla çalışmalarını sağlar ve mesleki kariyerleri süresince gerek hukuki gerekse finansal alanda yönlendirir, bilgilendirir ve uzman kadrolarla buluşmasını sağlar.

Cast ajanslar nasıl çalışır ve cast ajans hizmetini nasıl gerçekleştirmektedirler. Türkiye cast ajans sektörüne başvuru için illaki sektörün kendisi ile görüşme gerekmez. Cast ajansları artık web siteleri üzerinden de başvuru yapma seçeneğine sahiptirler. Başvurular arsından adayların fotoğrafları çekilerek cast ajansının kayıtları arasına alınır. Cast ajansı oyuncu adayları ile her yıl yeni bir sözleşme yapılır. Daha sonra çekilen fotoğraflar ajansın web sitesi üzerinde yayımlanmaya başlar.

Prodüksiyon şirketleri, reklam ajansları müşterileri için bu fotoğraflar arasından seçilen adaylar için cast ajansları ile firmalar görüşme yapar ve oyuncu adayını cast ajansları görüşmeye çağırır. Görüşme yapan cast ajansı oyuncu adayını istenen firma ile görüşme için yönlendirir.

Reklam, dizi ya da sinema filmi için yapılan seçmelerde beğenilen adayların ücretleri ajanslarına ödeniyor.  Her anlaşma toplam 13 bölüm üzerinden yapılmaktadır. Cast ajansları sözleşme gereği oyuncuların kazançlarından belli bir pay alırlar. Cast ajanslar genellikle oyuncu, yabancı oyuncu, yerli-yabancı dublaj sesi, aile, çocuk ve pet (hayvan), modacılık, reklamcılık gibi kategorilerde cast ajans hizmeti vermektedir.  Türkiye cast ajans sektörü günden güne teknolojinin de faydaları ile gelişimine devam etmektedir.

Cast ajans sektörüne başvuru aşamasından sonra cast ajans sektörünün hareketlenmesi isle cast ajans oyuncu ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Özellikle yeni yüzleri barındıran cast ajans sektörleri firmaların gözdesi haline gelmiştir. Günden güne de bu ihtiyaçlar hızla artmasından dolayı hemen hemen her ilde cast ajanslarının da sayısı büyük bir artış gösterdiği gözlemlenmektedir. Türkiye’de güvenilir ve ciddi çalışan ajansların yanı sıra “çanta ajans” diye dilegetirilen ajanslar ile birlikte bu ajans sayının 200′ü geçtiği tahmin ediliyor.