Posted on

Oyuncu Olmak İçin Gerekli Şart Ve Koşullar

Oyunculuk, en zor mesleklerden biridir. Bunun sebebi ise; yoğun bir iş temposunun olması, yetenek ve kabiliyet gerektirmesi, sürekli kameralar karşısında olmak vb. sebeplerle oyunculuk zor deyebileceğimiz mesleklerden birisidir. Tabi bunun yanında zevkli ve ancak gerçekten işini severek yapan insanların yapabileceği bir iştir.

Oyuncu olmak için gerekli şartları da ele alacak olursak birincisi deyebiliriz ki kesinlikle önceden gelen bir yetenek ve kabiliyetinin olması gerekir. Çünkü oyunculuk gerçek anlamda kabiliyete ve yeteneğe ihiyaç duyar. Diğer bir şart, bilgi ve eğitimdir. Evet her kesimden insanlar ve her çeşit insanlar kamera karşısına geçmektedir fakat iyi bir oyuncu olmak için çok olmasa da bir eğitim ve belirli bir seviyeye gelmiş bir bilgi sahibi olmak gerekir. Aslında hepsinden önce bir oyuncuda olması gereken olmazsa olmaz kural özgüven sahibi olmasıdır. Çünkü, sürekli kamera karşısında olacaktır ve binlerce insan onu seyredecektir. Bunun yanında tabi ki yapmacık olmaması ve oynadığı rolü başarıyla sergilemesi de bir diğer kurallardan birisidir. İster zengin bir kızı oynasın, isterse de fakir bir temizlikçiyi, oynamış olduğu role seyircileri inandırmak durumundadır.Çünkü insanlar, izledikleriyle örtüşmeyen bir yapımı izlemek istemezler. Oyuncunun, oynadığı rol ile bir bütün olması ve o rolle özdeşleşmesi önemlidir. Diğer hususlardan bir tanesi de eğer oyuncu olmak istiyorsanız, örnek bir birey olmanız gerekir. Bunun sebebi ise insanlar izlediklerinden etkilenirler ve her ne kadar rol de yapıyor olsanız , oyuncuyu beğenirlerse karakterini de bilmek isterler.Oyuncu olmak isteyen bir birey bütün rolleri oynayabilmelidir. Yani bu iyi bir karakteri canlandırmak da olabilir, kötü ve insanların sevmeyeceği, filmin veya dizinin kötü karakteri de olabilir. Oyuncunun her rolü oynayabilmesi onun gerçekten yetenekli olduğunu gösterir. Oyunculukta aslında en önemli kurallardan birisi de jest ve mimiklerdir. Bir oyuncu mutlaka iyi bir diksiyona sahip olmalıdır ve mimiklerini iyi kullanmalıdır. Eğer bu konuda yeterince iyi değilse ve gerçekten iyi bir oyuncu olmak istiyorsa mutlaka bunların eğitimini alıp o şekilde yola çıkmalıdır.Oyunculuk sürekli çalışmayı, sürekli kendini geliştirmeyi gerektirir ve yapım hayatına başladıktan sonra da bu böyle olacaktır. Cast ajans başvuru ile bu hayeller gerçeğe yakın.

Sonuç olarak, oyuncu olmak için boy, kilo, yaş, güzellik gibi unsurlar her zaman ikinci plandadır. Çünkü verilen rol zaten bunlara bakılarak verilecektir. En önemli ve olmazsa olmaz şart ve kural, yetenekli ve kabiliyetli bir birey olmak ve özgüven sahibi ve rahat olmaktır. Çünkü izleyici, izlediği filmde veya dizide adeta yaşar ve buna inanmak için izler. Cast ajans başvuru ile hemen başvur.