Posted on

Cast ajanslar çok sayıda insana ulaşarak bu insanların iş ve meslek bulmasına yardımcı olurlar. Cast ajanslar insanlar için çok büyük bir avantajdır. Halktan insanların medya, moda ve fuar sektörüyle buluşması açısından oldukça önemli bir yere sahiptirler. Cast ajanslar dizi, film, reklam, moda ve fuar sektörüne de önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Bunun nedeni cast ajansların bu sektörlerdeki eleman ihtiyacını büyük ölçüde karşılamasıdır. Gün geçtikçe insanlar cast ajansları tanıyor. Eskiden cast ajanslar fazla kişi tarafından bilinmezken günümüzde internet ve çeşitli kaynaklar aracılığıyla cast ajanslar hakkında doğru bilgilere ulaşılmaktadır. Cast ajanslara başvuran insan sayısı da çok fazladır. Cast ajanslara online başvuru yapmak çok basittir. Cast ajanslara başvuru internet üzerinden yapılmaktadır. Üstelik cast ajanslar başvuru esnasında, başvuru yapan kişilerden herhangi bir ücret talep etmezler.

Özellikle oyunculuk alanında insanlar cast ajanslara büyük ilgi gösterirken, yapımcılar da oyunculara duydukları ihtiyacı cast ajanslar sayesinde karşılamaktadırlar. Oyunculuk yeteneği olan çok fazla insan oyuncu cast ajanslar sayesinde medya sektörüne atılmaktadır. Oyunculuk eğitimi almış bireyler bile bazen medya tarafından tanınmak amacıyla cast ajanslara başvuru yapmaktadır.  Oyuncular çok yoğun bireyler olduğundan dolayı menajerlere ihtiyaç duyarlar. Menajerler oyuncuların üzerindeki yükü hafifleterek onların işlerini düzenlerler. Özellikle ünlü oyuncular çok yoğun olduğundan dolayı onların menajerleri büyük görevleri üstlenmektedirler. Cast ajansları bünyelerine aldıkları oyunculara çok sayıda imkân sunmaktadır. Bünyelerindeki oyunculara menajer bulmak da bu imkanlardan bir tanesidir. Oyuncular menajer seçiminde özgürdürler. Zira oyuncu hoşlanmadığı bir menajerle çalışmak zorunda bırakılırsa bu onun için bir eziyete dönüşecektir. Oyuncular menajerlerini kendileri bulabilir ancak oyuncunun menajer bulma konusunda yetersiz kalması durumunda cast ajanslar devreye girerek işi alanında yetenekli ve yeterli buldukları menajerler ve oyuncuları bir araya getirirler.

Oyuncu menajerinden memnun kalmazsa kendi isteği doğrultusunda menajerini değiştirme hakkına da sahiptir. Menajerler ücretlerini oyunculardan alırlar. Oyuncular projelerde yer aldığı için menajerlerin ücretlerini karşılayabilecek maddi yeterliliğe sahiptirler. Belirli bir ücret aldıklarından dolayı oyuncu menajerleri işlerini çok iyi bir şekilde yapmaya ve hata yapmamaya gayret ederler. Oyuncular açısından menajerler oldukça önemli bir yere sahiptirler.

Kaynak: http://castmedya.net/dizi-oyuncu-ajanslarinda-verilen-yonetmenlik-egitimlerinin-adaylara-sagladigi-artilar/