Posted on

Mankenlik ajansları ürün tanıtmak için markaların katalog çekimlerinde model ihtiyaçlarını karşılayan kuruşlardır. Manken ajansları deyince ilk akla gelen fiziki açıdan mankenlik ölçülerine sahip olmaktır. Mankenlik fiziki açıdan uygun ölçülerin mevcut olması ile sınırlı değildir. Mankenlik pozitif, güler yüzlü aynı zamanda verilen koreografilere de uyum gösterebilme sanatı ve hatta defilelerde aksesuar ve kıyafetleri ideal şekilde taşıyabilmektir.

Bakıldığında bir bütünün ayrı ayrı parçaları da mankenlik, modellik ve fotomodellik kendi içlerinde farklılıklara sahip tabelacı ile ressam arasındaki fark gibidir. Manken bir askıdır ve podyumda kendi sanatını kendi yaratır. Canlı performanslara dayalı bir meslek grubudur. Zarafet ve eğitim gereklidir.

Modellik ajansları ise; gazetelerin arka sayfalarını süsleyen, takvim kapakları olan reklamlar da yer alan filimler de oynayan modellerin kuruluşlarla aracılığını yapan ajanslardır. Modellik ajansları model seçerken poz verebilme yeteneğine sahip duruş yürüyüş konusunda ise en üst seviyede başarılı kişileri tercih etmektedir. İyi bir model objektif karşısında başarılı olmalıdır.

Fotomodellik ajansları sektör sınırlaması olmayan firmalardır. Fotomodellik ajansları ürün tanıtımı reklam ve katalog çekimlerinde foto modellerini kullanmaktadır. Fotomodel olmak için fotojenik olma şartı ön plandadır. Fotomodel olmak yüz, göz, el, ayak güzelliği istenilen kriterlerde ise sizi billboardlara taşıyacaktır. Fotomodellik kendi içerisinde sizi istediğiniz branşlara ulaştıracaktır. Yüz mankeni olmak, el mankeni, ayak mankeni olmak gibi. Yüz mankenliğinde fotomodellerin genellikle kozmetik ve parfüm reklamların da yer aldığını görürken ayak mankenlerini ayakkabı tanıtımların da stok fotoğrafçıları ile görebiliriz. Ayak modelleri küçük numaralı modellerdir. Ayak modelliği ayaklarınızın sağlıklı güzel görünmesi ile talebin sizlere artmasını yoğunlaştırır. El modelliğinde ellerin genellikle ince uzun bakımlı damarsız yapıda olması tercih sebebidir. El modellerin de başvurulan seçeneklerden ayak modelliği de yapılmasıdır. El mankenliğine başvuranların tırnakları normal boylarda olmalıdır çok uzun tırnak tercih edilmemektedir. Fotomodelliğin bir ekip işi olduğunu unutmamalıdır. Fotoğrafçı makyöz manken kuaför bu bütünün parçasıdır başarılı fotoğraflar yakalamanın yoludur. Sakın üzülmeyin yeterince uzun değilim ve standartlara uygun değilim mankenlik dünyasına giriş yapamayacağım diye endişeye kapılmayın yüz mankeni olmak iyi bir seçim olacaktır.