Posted on

Cast ajansları, günümüzde birçok kişiye umut kapısı olduğu gibi yapım şirketlerine de büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Birçok kişinin kurduğu hayalleri gerçekleştiren cast ajansları, sürekli iletişimde olduğu prodüksiyon firmalarına kadrosunda barındırdığı kişilerin kataloglarını ve deneme çekimlerini göndermektedir. Böylece yapım şirketleri de ihtiyaç dahilindeki kişileri seçer ve projelerinde yer almasına imkân tanımaktadır. Cast ajanslarına başvuru yapanlar, başvuru formunu eksiksiz ve güncel bilgileriyle doldurmalıdır ve böylece cast ajansları istedikleri zaman onlara bu iletişim bilgilerini kullanarak ulaşabilir, profesyonel ekipler tarafından görüşmelere çağırılabilirler. Bu görüşmeler esnasında adayların kabul edildikleri takdirde deneme çekimleri ya da fotoğraf çekimleri yapılır ve ajanslar, başvuranları bünyesine dahil eder.

Bununla birlikte dizi ve film ajansları da aynı işlevi görürler ancak dizi ve film yapım şirketleri ile daha çok iç içe kaldıkları için bu iki platforma daha çok oyuncu sağlamaktadırlar. Bu oyuncular, yeteneklerine göre sınıflandırılır ve yaşlarına göre farklı gruplara ayrılırlar. Eğer başvuran adaylarda oyunculuk eğitimi mevcutsa diğerlerine göre daha çok avantajı bulunur ve cast ajansı bu kişileri bünyesine daha çabuk dahil etmek ister. Böylece yapım şirketleri de bu kişileri sürekli çıkan yeni projelerde yer alması için çalışır. Eğer oyunculuk eğitimi mevcut değilse de ajansların anlaşmalı olduğu oyunculardan ajans dahilinde oyunculuk eğitimi alabilirler ve bu sayede de istedikleri projelerde yer alma fırsatını yakalayabilirler. Aynı zamanda çocuk ve bebek cast ajansları da diğer cast ajansları ile aynı şekilde işlev görür. Çocuk ya da bebek sahibiyseniz ve çocuklarınızın kariyerini de oyunculuk üzerine yapma planlarınız varsa onlar için bir cast ajansı başvurusu yapabilirsiniz. Bu sayede yer aldıkları projelerde tanınan bir yüz olabilme şansını bulabilirler ve kariyer planlamalarını buna göre ilerletebilirler.

Ek olarak modellik ajanslarında da başvurular aynı şekilde işlemektedir. Modellik ajansları kategorileri oldukça fazla olduğundan buralardaki başvurular daha çok kabul edilir ve buna göre tanıtılan ürünün reklam filmlerinde yer almak aslında sanıldığından daha kolaydır. Çeşitli alt dallara ayrılan modellik ajansları bu sayede diğerlerine göre daha tercih edilen ajans türlerindendir.