Posted on

Klip çekimi nedir sorusuna en güzel cevap reklamsal ya da sanatsal amaç ile çekilen, görüntü ile ve sesin bütünleşmesi ile oluşturulmuş kısa filmlere denir. Sanatçıların albümlerini çıkarttıktan sonra, şarkılarını hedef kitleye duyurmaları için izleyeceği yollardan biri de klip çekimidir. Klip çekimlerinde dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Bunlardan ilki klibin içeriği ile müziğin uyum içinde olması, diğeri ise senaryonun klipteki teknik özellikler ile daha ilgi çekici hale gelmesidir.

Daha sonraki detaylar ise oyuncuların performansı, saç ve makyaj tasarımında etkileyicilik, mekanın cazibesi ve mantajın başarısı gelmektedir. Tüm aşamalar tamamlandığında ise ortaya kalitali bir film çıkar. Yani senaryo filmin parçalara ayrılmış şeklidir. Kliplerde filmin konusundan reklam amaçlı oluşmaktadır.

Klip çekimin en başında ise klipte oynamak isteyen adaylara ulaşmaktır. Klip için gerekli adayları bulmak için ise cast ajanları ile görüşme yapılmalıdır. Bu süreçte ise cast ajansları klipte oynamak için aday aranıyor ilanını verir. Klipte oynamak isteyen adaylar ise klip çekim başvurusu için cast ajanslarına başvuru yaparlar. Cast ajansları ise gelen adayları firmanın istediği kriterlere göre değerlendirir ve adayları seçer. Klip çekim başvurusu tamamlanan adaylar için ise sıra deneme çekimlerine gelmiştir.

Bu süreçte söz yazarı ve şarkıcı ile bir araya gelmesi parlak bir fikir olacaktır. Daha sonra ise klip senaryosunda kaç kişinin yer alacağı belirlenmelidir ve ana karakterler çıkarılmalıdır. Klip senaryosunun dış çekim mi yoksa stüdyoda mı  olacağı karar verilir. Klip çekiminin detayları elde bulunulan bütçeye göre şekillendirilir.

Yaşanan teknolojik gelişmeler günümüzde klip çekimini oldukça kolaylaştırmıştır. Son aşamada ise gerekli müzik ve seslendirme işlemi gözden geçirilir. Son olarak ise montajlama işlemi ile gereksiz sesler ve görüntüler sistemden çıkarılır ve son olarak da son rötuşlar yapılarak klip yayınlanır.