Posted on

Oyunculuk mesleği, oyuncu olmak isteyen adaylar için hem hayallerine ulaşmanın bir yolu hem de mesleki kariyerlerinin başlangıcı olarak görülmektedir. Bununla birlikte televizyon dünyasında yer almak ve oyunculuğa adıma atmak isteyen adaylar, oyunculuk ajanslarına başvurabilmekte ve hayallerine ulaşabilmektedir. Oyuncu ajansları, adaylarına mesleki yönlendirmeler yapmakta ve onların kendilerini geliştirmesinde başrolde yer almaktadır. Buna bağlı olarak adaylar, meslekleri adına önemli çalışmalar yapmakta ve sektörde yer edinebilmektedir. Adayların yer aldıkları çalışmalar ve faaliyetler, onların kendi alanlarında ilerleyebilmesi için büyük önem taşımaktadır. Bu sayede adaylar, mesleklerine ilk adımlarını atabilmekte ve kaliteli çalışmalara dâhil olabilmektedir. Oyuncu olmak isteyen adaylar, farklı oyunculuk alanlarında da yer almak istemektedir. Bu alanlardan en çok tercih edileni ise, karakter oyunculuğu olmaktadır. Karakter oyuncusu olmak isteyen adayların dikkat etmesi gereken dört altın kural bulunmaktadır. Bu kurallar adayların daha başarılı olmasını da sağlamaktadır.

  1. Karakter oyuncusu olmak isteyen adaylar, çok iyi bir gözlem yeteneğine sahip olmalıdır. Aksi takdirde işleri ve çalışmaları giderek zorlaşacaktır. Buna bağlı olarak oyuncu olmak isteyen adayların, gözlem yeteneklerini geliştirmesi gerekmektedir.
  2. Oyunculuğa adım atan adaylar, ajanslarda yer alan oyuncu koçları ile birlikte kendilerini geliştirebilmektedir. Bununla birlikte hem kaliteli hem de başarılı işler ortaya konulmaktadır. Aynı zamanda oyuncu olmak istiyorum diyen adaylar, daha çok karakter oyunculuğu üzerine yönelmektedir. Karakter oyunculuğunda, oyuncu adaylarının yetenekleri doğrultusunda yönlendirmeleri yapılmaktadır. Bu yönlendirmeler adaylara uygun çalışma olanakları da vermektedir. Bununla birlikte, karakter oyunculuğu konusunda kendilerini geliştirmek isteyen adaylar yetenekli ve başarılı olmak durumundadır.
  3. Karakter oyunculuğunda en önemli nokta, canlandırılacak karakterin oyuncu adayına uygun olmasıdır. Bu anlamda adaylar kendilerine uygun karakterleri seçmeli ve bu roller üzerine yoğunlaşmalıdırlar. Aynı zamanda adayların kaliteli bir iş ortaya çıkabilmesi içinde, ajanslarda verilen eğitimlerden yararlanması gerekmektedir. Bu sayede eğitimler adaylara, hayallerine olan ilk adımları atmalarında yardımcı olmaktadır.
  4. Karakter oyuncusu olmak isteyen adaylar, oyunculuk dersleri kapsamında kendilerini geliştirebilmektedir. Oyuncu adaylarının yer aldığı projelerde, oyunculuk derslerinin önemi büyüktür.

Kaynak: http://www.eniyiajanslar.net/cast-ajanslarin-amaca-uygun-oyuncu-secimleri/