Posted on

Cast ajansları prodüksiyon şirketlerinin ve yöneticilerin projeleri için aradıkları insanları bulmalarında yardımcı olan en önemli unsurdur. İnsanlar kendilerinin tanınması, biraz da olsa ünlü olmak için ya da gerçekten yeteneği olup da bu işte kendini geliştirmek için cast ajanslarına başvuru yaparlar fakat bu işe girerken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylereden birisi güvenilir bir ajansla çalışmanız ve kendinizi riske atmamanız olacaktır.  Birçok cast ajansı vardır ama hepsine güvenmememiz gerekmektedir. Belli başlı tanınmış cast ajansları vardır.  Cast ajansları oyuncu olmak için atılan ilk adımlardan birisi olarak görülebilir fakat her cast ajansına güvenmemeli işini doğru şekilde hakkıyla yapan cast ajanslarını bulmak gerekmektedir.  Eğer bu işe başlamak istiyorsanız güvenilir cast ajansları bulup onlarla iletişime geçmeli ve onlar aracılığıyla bu işe başlamalısınız.

En iyi cast ajansları insanların yeteneklerini keşfedip onları en iyi şekilde hak ettikleri ve istedikleri yere ulaştırmaktadır.  Cast ajansları genellikle internet üzerinden çalışmaktadır. İnsanlar fotoğraflarıyla birlikte başvuru formu doldurup başvuruda bulunurlar. Bu başvuru formları cast ajansları tarafından incelendikten sonra seçilen kişiler fotoğraf çekimine çağırılır ve fotoğrafları site üzerinden yayınlanır. Prodüksiyon şirketleri bu kişileri seçerek cast ajansından bir görüşme sağlamalarını ister ve kişiyle şirket arasında bir görüşme yapılır. Dizi oyunculuğu, film oyunculuğu, reklam oyunculuğu, modellik, dublörlük, gibi birçok kategoride seçme şansınız olacaktır.

Genelde insanlar tanınmış cast ajansları seçerek kendilerini güvende hissetmek isterler.  En iyi cast ajansları genelde herkes tarafından bilinen, işini iyi yapan ve herkesin güvendiği ajanslardır. Güvenilir cast ajansları insanlardan büyük miktarda ücretler talep etmez ve talep ettikleri ücret karşılığında makbuz verirler. Sizden alacakları ücreti de yine sizler için fotoğraf çekimi veya deneme çekimlerinde kullanacaklardır. Sözleşme yapmayan ajanslara itibar etmemek gerekmektedir. Her zaman ve her yerde olduğu gibi bu alanda da işi kötüye kullanan, insanları dolandırmaya çalışan kişiler olacaktır. Bu sebeple iyice araştırmalı, tanınan, güvenilir, hatta insanlar tarafından tavsiye edilen bir cast ajansa başvuru yapmanız sizin için iyi biri tercih olacaktır.