Posted on

Cast ajansları kapsamında yapılan çalışmalar sadece model ya da oyuncu kapsamlı olmamakla beraber; küçük rolleri olan ve sadece birkaç saniyeliğine ekranda görünecek olan kişilere dayalı bir şekilde de gerçekleşmektedir. Figüran adıyla bilinen bu meslek dalı da cast ajansları kapsamında ele alınacak olup; talepler bu tür firmalar tarafından devamlı olarak gerek dizi gerekse de film projelerine sağlanacaktır. Herhangi bir repliği olmadan sadece sahne gereği kamera karşısına geçecek olan bu tip kişiler de figüran casting dahilinde ele alınarak; herhangi bir proje kapsamında görev alabilecektir. Cast ajansları da bu alanda ilerleme kat ederek; ciddi önem verdiği bu alanda ilerleme sağlamaktadır.

Figüran olmaya dayalı girişimlerde bulunarak; cast ajansları içerisinde aktif bir şekilde yer almak amacı güden kişiler de standart kayıt işlemini yerine getirmek durumunda kalacaktır. Figüran cast ajans aşamasında dizi ya da film projelerinde yer alacak olan adaylar; herhangi bir koşul sağlamadan sadece bir sahnede görev alarak kısa süreliğine de olsa bu projelerde yer alacaktır. Cast ajansları kapsamında yer alan figüranlar küçük rollere sahip olsalar dahi; bu tip projeler için büyük önem taşıyarak; ciddi meblağların döndüğü bir alan olarak da ifade edilmektedir. Cast ajansları da bu sektöre dahil olarak; gerekli yönlendirmeleri hayata geçirme konusunda aracı statüsünde yer almaya devam etmektedir.

Cast ajansları kapsamında büyük önem arz edecek olan çalışmalar kapsamında yer alan figüranlık alanında yer alacak olan kişiler için herhangi bir şart aranmamakla beraber; bu alanda çalışmak isteyen kişilerin başvuru yapması halinde istedikleri sonuçlara ulaşması da kısa bir süre içerisinde gerçekleşecektir. Cast figüran ajans kapsamında değerlendirilecek olan figüran adayları; devamlı olarak projelerde yer almaya başlayarak; eğlence sektörünün bir parçası haline de gelecektir. Yetenekli olduğu ve rol yapma potansiyelinin bulunduğu da anlaşılırsa; söz konusu sektör içerisinde yükselerek; yan rol hatta baş rol içerisinde de dizi ya da film projelerinde yer alma şansıyla karşı karşıya kalacağı da kanıtlar dahilinde devamlı olarak söylenebilir.

Kaynak:http://www.castajansizmir.net/oyuncu-adaylarinin-izlemesi-gereken-yol/