Posted on

Doğaçlama yeteneği oyuncu adaylarının ya da oyuncuların hiç hazırlıklı olmadıkları bir anda ya da sahnede, bir oyunda senaryoyu unutabilmeleri durumunda bile idare etmek için akla gelen fakat konunun içeriğine uygun şekilde yapılan yorumlardır. Bir tiyatro sahnesinde rolün unutulması durumunda konunun içeriğinin bozulmasına izin vermeden ya da bir dizi çekiminde akla gelen ilk şeyi söyleme sanatıdır aslında doğaçlama.  Genel olarak oyuncuların bir çoğu doğaçlama yeteneğini her ne kadar kolay bir yetenek olarak görseler de aslında bir hayli zor bir durumdur. Doğaçlama yeteneğini yapabilmek için o konuya karşın bir hâkimiyetin olması ya da konuya karşı bir yatkınlığın olması gerekmektedir. Aniden yöneltilen bir soruya bile zekice verilebilen cevaplar da olabilir.

Bir çok oyuncunun karşı karşıya kalmış oldukları senaryo ezberleme tabi ki aksaklıkların da peşinden getirebilmektedir. İşte bu tarz durumlar ile karşı karşıya kalabilen oyuncular konuya ilişkin bir şekilde akla gelen cümleleri sarf etmesi senaryonun gidişatının değiştirilmemesi gerekmektedir. Ne diğer oyuncu arkadaşlarını zorda bırakmalı ne de diğer oyuncu adaylarının sıkıntıya düşmesine sebep olmamalıdır. Oyunculuk kurslarında ya da normal oyunculuk yönündeki yaşamında bunu oyuncu adayının pratik bir şekilde çözüme ulaştırabilmesi o oyuncu adayının başarılı bir oyuncu olabilmenin göstergelerinden bir tanesidir. Bir çok oyuncu adayına oyunculuk kurslarında pratik zekâ diyerek de anlatmaya çalıştıkları kavramlardan bir tanesi doğaçlama yeteneğidir.

Her oyuncunun zamanla kavrayabilmiş olduğu bu yetenek bir çok oyuncu adayında doğuştan gelen yeteneklerinin arasında yer almaktadır Bu tür oyuncu adayları kendilerine karşın en küçük bir aksama ile karşı karşıya gelmeleri durumunda pratik zekâlarının da yardımı sayesinde problemsiz bir şekilde sonuca ulaşabilmektedirler. Oyunculuk sektörünün bir hayli acımasız olduğu ise bu sebeplerden dolayı dikkat edilmesi gereken durumlardandır. Bir senaryonun unutulması sırasında tüm oyuncular ile sıkıntılı bir sürece girilmesine bile sebep olacak olan bir aksama ufak bir çaba ile çözüme ulaşabilmektedir. İşte bu oyuncu adayının işine ve de kendisine karşı olan başarısını kanıtlamaya yarayan özellikleri arasında yerini alabilmektedir.