Posted on

Cast ajanslarının, yönetmen ve yapımcılara oyuncu bulması için alternatifler sunan firmalar olduğunu artık bilmeyen kalmamıştır. Peki bu cast ajansları nasıl bir yol izlemektedir, işlerini nasıl yürütmektedir, cast ajanslarının teknolojiyle alakası nedir, teknoloji kullanımını nasıl gerçekleştirirler gibi insanları düşündüren birçok soru ile karşı karşıya kalmaktayız. Bu yazımız da cast ajanslarında teknoloji kullanımı başlığı altında bildiklerimizi merak eden kişilere aktarmaya çalışacağız.

Teknoloji, günümüzün vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Teknolojinin olmadığı bir hayatı düşünmek bile oldukça zordur. Cast ajansları da her sektörde olduğu gibi teknoloji kullanımından faydalanmaktadırlar. Cast ajansları genelde işlerini internet üzerinden yürütmektedirler. Cast ajans başvuruları, internet yardımıyla gerçekleşmektedir. Cast ajansları, kendilerine ait web sitelerine oyuncu olmak isteyenler için başvuru formu eklerler. Bu başvuru formunda fiziksel özellikleriniz, adresiniz, telefon numaranız, hobileriniz ve aldığınız eğitimler gibi doldurulması gereken alanlar bulunmaktadır. Oyuncu olmak isteyenler de, internet üzerinden temin ettikleri başvuru formunu doldurarak fotoğraflarını eklerler ve başvurularını tamamlarlar. Daha sonra bu başvurular cast ajanslarında çalışan profesyonel ekipler tarafından değerlendirmeye tabii tutulur ve detaylı bir şekilde incelenir. Bu değerlendirme sonrasında, başvurunuz uygun bulunursa sizinle iletişime geçerler ve katalog çekimlerine katılmaya hak kazanmış olursunuz. Bu çekimler genelde cast ajans ofislerinde gerçekleştirilmektedir. Cast ajans katalogları yönetmen ve yapımcıların inceleyip, aradıkları kriterlere uygun adayları seçtikleri bir dosyadır diyebiliriz. Bu sebeple çekilen fotoğrafların oldukça iyi bir kalitede olması gerekmektedir. Bu fotoğraf çekimleri sırasında jest ve mimiklerinizi çok iyi kullanmalı ve güzel pozlar vermelisiniz. Fotoğraflarınızın ilgi çekici olması size bir artı sağlayacağı gibi yönetmen ve yapımcıların dikkatini de üzerinizde yoğunlaştırır.  Katalogda yayınlanan fotoğraflarınızın beğenilmesi ve tercih edilmesi durumunda deneme çekimleri yapılmaktadır. Cast ajansları, deneme çekimlerinde de profesyonel ve kaliteli kameralar kullanmaktadır.

Yani cast ajansları teknolojiyi yaptıkları iş gereği her an kullanma durumundadırlar. Başvurunun başlangıcından çekimlerin bitimine kadar bütün süreçte teknolojiyi kullanırlar.  Yani cast ajanslarında teknoloji kullanımı olmazsa olmazlardan birisi haline gelmiştir desek yanlış olmaz. Günümüzde teknolojiyi kullanmayan bir cast ajansı düşünmek, ne yazık ki mümkün değil.