Posted on

Filmlere, dizilere, reklam çekimlerine, dergi kapakları gibi oyuncu gerektirecek işlerin yapılabilmesi için gereken oyuncuların seçildiği birimlere cast ajansı denir. Cast ajansları seçtikleri oyuncuları kendi bünyesinde sınıflandırarak oyuncu arayan firmalar arasında değerlendirmeye sunar. Örnek vermek gerekir ise ehliyet sahibi değil iseniz size araç kullanılan bir rolü uygun görmeyeceklerdir. Birçok insanın maddi ve manevi yönden diğer insanlardan ayrıldığı noktaları vardır. Cast ajansları bu konular hakkında sizinle daha öncesinden görüşme sağlayarak yapabileceklerinizi ve yapmak istemediklerinizi sizlere sorarlar. Sizin verdiğiniz cevaplar doğrultusunda sizleri kendi kategorilerinden birine yerleştirir.

Tekrar bir örnek vermek gerekirse ehliyetiniz var usta bir şoförsünüz ve hemen hemen her gün araç üzerinde çalışırken bunu diğerlerine de ispatlamışsınızdır. Diyelim ki yeni çıkacak bir arabanın olası bir kaza anında üzerinde bulunan sistemi sayesinde kazayı engellediğini konu alan bir reklam filmi çekilmek isteniyor. Bu konuyla ilgili çekilmek istenen reklam filmini çekecek yapım şirketi, sizin cast ajansınıza gelerek aradığı oyuncu kriterlerini beraber çalıştığınız ajansa bildirir. Aranan kriterlerler oyuncunun ehliyetinin olması sürüş konusunda becerikli ve deneyimli olması. Sizin bu konuda ki başarınızı ajansa bildirmeniz sizi direk üst sıralara çıkartacak ve ajansınızın sizleri yapım şirketine tanıtmasını sağlayacak. Bu sayede sizin bu rolü alma olasılığınız diğerlerine göre daha yüksek bir durum olarak değerlendirilir. Sizin seçilmeniz sadece sizin için değil ajansınız içinde oldukça önemlidir. Belirli bir puan sıralamaları olan ajanslar dizi ve filmlere oyuncu verdikçe puanları artar. Yapım şirketlerinin dikkatini çekmek cast ajanslarının en çok istediği odak noktasıdır. Bunu aldıkları puanla üst sıralara çıkarak başarabilirler.

Çoğu yapım şirketinin aradığı temel özellik oyuncu adayının diksiyonu ve bakımıdır. Kendine her konuda güvenen, diksiyonu düzgün, bakımlı ve çekici bir adaysanız bu cast ajansınızın dikkatini çekecektir ve sizi koydukları kategoride üst sıralara çıkartacaktır. Cast ajanslarının yapım şirketlerine oyuncu tanıtımları yapılırken, dikkate almaları gereken hususların tümünü, yapım şirketleri aradığı role göre kendisi belirler. Tekrar hatırlatmak gerekirse cast ajans kayıt sırasında tüm bilgilerinizi artı ve eksi yönlerinizi ajansınıza eksiksiz bildirmeniz sizin lehinize olacaktır.

Kaynak: http://castmedya.net/dizi-oyuncu-ajanslarinda-verilen-yonetmenlik-egitimlerinin-adaylara-sagladigi-artilar/