Posted on

Çocuksuz bir dünyanın hayal edilemediği gibi çocuklar birçok sektör için büyük bir önem taşımaktadır. Hem gelecekte kaliteli oyuncuların çıkması için henüz çocuk yaşlarda sektöre dâhil edilmeye çalışılan çocuklar aynı zamanda bulundukları zamanda da seyircilerin büyük bir ilgisini çektiklerinden dolayı yapım şirketler, organizatörler ve diğer firmalar çocuk oyuncu ihtiyacına büyük bir gereksinim duymaktadırlar. Bu ihtiyaçların neredeyse tamamının teminini gerçekleştiren cast ajansları da bu ihtiyaçların karşılanabilmesi adına büyük çalışmalar içerisine girmekte ve tüm gerekliliklerin yerine getirilmesini sağlamaya çalışmaktadırlar. Çocuk oyuncular TV sektöründe her geçen gün daha fazla önem kazanmakta ve bu sektör için ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.

Çocuk model ihtiyacı da aynı oyunculuk sektöründe olduğu gibi bu alanda da büyük bir ihtiyaç içerisindedir. Dergiler için, giyim firmalarının katalogları için ve organizasyonlar için de çocuk modellere büyük bir ihtiyaç duyulmaktadır. Oyunculuk merakı olan çocukların bu alanlara iletilmesini sağlamaya çalışan cast ajansları çocuklar için gerekli ortamın sağlanması içinde büyük bir önem vermekte ve çocuklar için ortam sağlamaya da özen göstermektedir.

18 yaşında küçük olan kişilerin başvurularının kabul edilmesi için aile desteği ve izninin alınması gerektiği cast ajansları, bu yapmış oldukları şartlandırmalarla da çocukların hak ve özgürlüklerine ne derece önem verdiklerini göstermektedir. Gizlilik ve çocuk haklarını tam anlamıyla sağlamaya çalışan cast ajansları sağlayacakları imkânlarında çocukların gelişimlerini etkilemeyecek projelerin olmasına özen göstermektedirler. Çalışma saatlerinin çocukları negatif etkilememesi adına da önemli çalışmalar yapmaktadırlar.

Çocuklar için gerekli olan tüm şartların ve ortamların oluşturulması ile ilgili tüm sorumlulukları üstlenen cast ajansları, yetişkinlerde uygulamış oldukları ortamları çocuklar için kullanmamaktadır. Daha rahat ve özgür olabilecekleri bir ortam oluşturarak çocukların, rahatlıklarına büyük bir önem vermektedirler. Henüz küçük yaşlarda yetiştirilmesi ve ağaç yaşken eğilir atasözünün de büyük bir önem taşıdığını düşünerek çocuklara verilen önem diğer tüm kişilere verilen önemde çok daha fazladır. Aile bireyleriyle birlikte yürütülen çalışmalarla çocukların güveninin yerinde olmasına ve ailelerinde bu konuda kafalarında hiçbir soru işareti oluşturulmasına müsaade edilmemektedir.

Kaynak: http://castmedya.net/cocuk-oyuncularin-cast-secimleri/