Posted on

Modellik mesleği kendi içinde birçok sınıfa ayrılmaktadır. El mankenliği, yüz mankenliği, ayak mankenliği, büyük beden mankenli, tesettür mankenliği, fotomodellik gibi birçok kategoriye ayrılmaktadır. Modellik mesleği yapmak isteyen kişiler cast ajanslarına başvuru yapmaktadırlar. Ancak bu başvuruların bazı kriterleri bulunmaktadır.

  • Modellik mesleği için fizik ve boy önemlidir. Bu kriterler cast ajanslarından cast ajanslarına farklılık göstermektedir.
  • Cast ajansları model başvurularının fazla olması sebebiyle ideal fiziğe sahip olunması gerekmektedir. Bu fizik erkek için geniş omuz orantılı vücut; kadın için ince bel orantılı vücut ve uzun boy gibi kriterleri de beraberinde getirmektedir.
  • Poz verebilme yeteneğine sahip olunması da gerekmektedir.
  • Duruş ve yürüyüş konusunda becerinin de bulunması gerekmektedir.

Mankenliğin alt dalı olan fotomodellik modellik için tüm şartları barındırsa da ekstra olarak bir de cilt güzelliğini de istemektedir. Bu sayede fotoğraf çekimlerinde cildiniz ve yüz güzelliğiniz tamamlayıcı nitelikte olacaktır. Fotomodellik adından da anlaşılacağı üzere katalog çekimlerinde yer alabilmektedirler. Katalog yüzü olabilmeniz için işinizi büyük bir ustalıkla yapabilmelisiniz. Fotojenik olmanız, poz verebilmeniz fotomodellik mesleği açısından oldukça önemlidir. Bazı çekimler oldukça uzun olabilmektedir. Bu durumlarda sabırlı olmanız gerekmektedir. En önemli mesleki gereklilik sabırdır. Sabırdan sonra duruş, genel görünüm önemli seviyede etkilidir. Modellik için aslında yaş kriteri çok önemli değildir. Ancak belirli markaların çekimlerinde genç modeller daha çok ilgi görmektedir. Bunun yanı sıra her yaş grubundan fotomodeli birçok farklı markanın kataloglarında görebilmekteyiz. Yaş faktörü projeden projeye ve yapımcıların, organizatörlerin tercihe kalmaktadır. Bakımlı ve genel görünümü düzgün orta yaş grubu kişiler de fotomodellik yapabilmektedir. Her ne kadar yaş kriterinden bahsetmiş olsak da fiziki kriterlerde bazı durumlarda kesin kalmamaktadır. Büyük beden mankenler de bu sektörün içinde yer alabilmektedirler. Yaş ve fizik kriterleri modellik mesleği için geçerli ölçütler olsalar da bazı istisnai durumlar yaşanabilecektir. Bazı cast ajansları modellik için 18-40 yaş arası geniş bir kitle ile çalışmaktadırlar. Fotomodellik için de yaş faktörü değişkenlik gösterebilmektedir

Kaynak:http://www.castajansankara.org/cast-ajanslarinin-fotomodellik-alanindaki-faaliyetleri/