Posted on

Cast ajanslarının yapmış olduğu çalışmalar profesyonel çalışmalar olduğundan ve bir meslek adına kişi ihtiyacının teminini, oyunculuk için yeni yüzleri kazandırmak olduğundan yaş sınırının olmadığı belirtmekte fayda var. Fakat bilinmesi gereken bir diğer konuda yasal çerçeveler dâhilinde bazı işlerin yürütülebilmesi ve sorunların oluşmaması adına başvuruları 18 yaşının altında ki kişiler gerçekleştiremezler. Bu yaş sınırının oluşmasının sebebi de yasal anlamda bir birey olarak kabul görünmemesidir. Bu başvuruları yapmak isteyenler fakat yaş sınırı sorunu yaşayanlar ise ailelerinden bir izin belgesi almaları gerekmekte ya da anne ve babasıyla birlikte başvuruyu yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde başvurularınız geçersiz sayılacak ve hiçbir şekilde yeteneklerinizi ve becerileriniz bu durumu göz ardı edilmesini sağlayamayacaktır.

Çocuklarının yeteneklerine ve becerilerine güvenen, gelecekte kaliteli bir oyuncu olmasını ve bu sektörde kendisinden oldukça fazla söz ettirmesini isteyen aile ebeveynleri çocuklarının başvurularından onların yanında durabilir ve tüm yasal hak ve özgürlüklerinin garantisini alarak bu yolda onlara destek olabilirler. Piyasanın çocuk oyunculara olan ihtiyacı oldukça fazla olduğundan ve çocuk oyuncuların televizyon ve sinema sektörü açısından oldukça fazla önemi bulunduğundan çocuk oyuncuların yükselmesi ve başarılı birer oyuncu olmaları daha yüksek bir ihtimaldir. Reklam yüzü, katalog çekimlerinde fotomodel, model ve bunun gibi birçok seçenekte bu çocuklara büyük bir gereksinim duyulmaktadır.

Bununla birlikte bakanlık çocuk haklarının bu sektörde korunması adına yasal hükümler koymuş ve devlet tarafından bu çocuklar koruma altına tutulmuştur. Ayrıca çocukların hak ve özgürlükleri hem cast ajansları hem de proje sahipleri içinde büyük bir önem taşıdığından dolayı ve çocuğunuzun yanında sizin de bulunmanız yapılacak sözleşmelerin güvencesini sağladığından emin olmanıza yetecektir. Bununla birlikte çocukların gelişimlerini etkilemeyecek ve hayatlarında geri kalmalarına sebebiyet vermeyecek çalışma düzeni ve saati uygulanır ve çocuk hem bu mesleği tecrübe ederken hem de okul ve sosyal hayatında aynı zamanda gelişim sürecinde hiçbir şekilde gerileme yaşanmamasına dikkat edilmektedir. Oldukça az çocuk oyuncunun olması da çocuğunuzun kendisini göstermesi adına büyük bir avantajdır.

 

Kaynak: http://www.eniyicastajanslari.com/dizi-oyunculugunun-televizyon-dunyasina-katkilari/