Posted on

Cast oyunculuk ajansları yeni yüzler projeler için bu yüzleri bulabilmek ve e bu sektörde başarılı bir şekilde ilerleme sergileyebilmeleri için eğitimler verebilen kurumlardır. Cast ajanslarında yer alan birbirinden başarılı eğitmenin bu süreç dâhilinde adayının en iyiler arasında yer alabilmesi için pek çok eğitim ile adayına artılar sağlayabilmektedirler. Yapım şirketleri ellerinden yer alan projeye en uygun olan oyuncu adayının bulunabilmesi ve de bu yönde eğitim alabilmesi için cast ajansları ile birlikte ortak bir çalışma planı için de yer alabilmektedirler. Cast oyunculuk ajansları ya da reklam ajansları adayın bu önde olan artıları görebilmesi ile de yapım şirketleri ile birlikte uygun çalışma ortamlarını da ayarlayarak adayların bu yönde bir artı kazanabilmesine yardımcı olabilmektedir. Oyuncu adayı ve yapım şirketinin doğru bir şekilde çalışmalar sağlayabilmesi artı olarak da başarılı bir şekilde çıkış yapabilmesi için adayların cast firmaları ile birlikte ilk etapta sözleşmeleri doğru bir şekilde imzalamış olmaları gerekmektedir.

Bu sözleşmeler hem cast ajans firmasının hem de adayın yani her iki tarafında eşit haklara sahip olunduğunu gösterebilen önemli bir detay olmasından dolayı adayların bu sözleşme üzerinde yer alan kurallara uygunluk gösterebilmesi hukuksal açıdan da bu imza ile kesinlik kazanmış olabilmektedir. Yapım şirketleri ile çalışmalar sağlanması durumunda adayların bu sözleşmede yer alan kurallar sebebi ile farklı projelerde yer alıp alamayacağı ya da belli bir süre boyuncu yalnızca o firma ile çalışmaların sağlanabilmesini bu projeler belirlemiş olmaktadır. Her cast ajansı adaylarına karşı bu sözleşmeyi sağlamasından dolayı bu sözleşmenin her iki tarafında ortak bir şekilde artılarını ve eksilerini doğru bir şekilde güvence altına alabilmesi gerekmektedir.

Cast firmaları bu hukuksal açıdan da hükümleri olan sözleşmelerde adayların herhangi bir şekilde zarar görmemesi için elinden gereken esnekliği gösterebilen kurallar doğrultusunda adaylar ile karşı karşıya bırakabilmektedir. Yapım şirketleri ile de bu sözleşmeler doğrultusunda çalışmalarda yer alınabileceği ve ne kadar süre çalışmalar sağlanabileceği de kuralları arasında yer verebilmektedir.

kaynak :http://castmedya.net/ajansa-basvurmadan-once-bilinmesi-gerekenler/