Posted on

Oyuncu olmak herkese hayal gibi gelse de günümüzde dizi filmleri, sinema filmleri ve reklam sektörünün oldukça gelişmesi ile oyuncu açığı meydana gelmektedir. Bu sebeple proje sahibi müşteriler bu oyuncu açığını kapatmak için cast ajans firmalarına başvuru sağlamaktadırlar. Cast ajanslar bu oyuncu açığını kapatmak için kişi kataloglarını çeşitlendirmeye ve arttırmaya çalışırlar. Bu sebeple cast ajanslar taraflarına yapılan başvuruları değerlendirmeye alırken kişilerin uzun boylu ya da kısa boylu, şişman ya da zayıf vücut ölçülerine sahip, genç veya yaşlı, eğitimli ya da eğitimsiz olmalarına bakmaksızın gözle görülür bir engeli bulunmayan ( bedensel engelli bireyler kamu spotu gibi özel projeler de yer alabilmektedir.) herkesin başvurularını kabul ederler.

 

Oyuncu olma hayali olan, oyunculuğu meslek edinmek isteyen ya da farklı meslek gruplarında çalışmakta olup aynı zamanda oyunculuk da yapmak isteyen kişilerin öncelikli olarak internet üzerinden istedikleri ve kendilerine en uygun gelecek cast ajans firmasını belirlemeleri gerekmektedir. Daha sonrasında ise belirledikleri cast ajans firmasının sitesine girerek cast ajans başvuru formu doldurmaları gerekmektedir. Cast ajans başvuru formunu doldururken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Bunlardan ilki olarak kişisel bilgilerin eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Daha sonrasında ise iletişim bilgilerinin güncel ve ulaşılabilir olması gerekmektedir. Örneğin bazı firmalar başvuru değerlendirme bilgilendirmelerini mail yolu ile gerçekleştirmektedirler. Son olarak ise site içerisine yükleyecekleri fotoğrafın formatının siteye uygun ve yüzlerinin net seçiliyor olması oldukça önemlidir.

Cast ajans başvuru formu doldurmuş olup başvuru bilgilendirmesi olumlu olan kişilerin cast ajans firmalarına giderek kayıt olmaları gerekmektedir. Başvuru bilgilendirmesi olumlu olup ancak kayıt yaptırmayan kişiler cast ajansın kayıtlı üyeleri olarak anılmamak ile birlikte herhangi bir proje için proje sahibi müşterilere de gösterilmeyecek ve kişi kataloglarında yer alamayacaklardır. Cast ajans kaydı gerçekleşen oyuncu adayları için kişi kataloglarına eklemek üzere fotoğraf çekimi yapılmaktadır. bu çekimler gerek ajans bünyesinde gerek ise anlaşmalı bir stüdyoda gerçekleşmekte olup bu çekimlerin ücretleri oyuncu adayının kendisine aittir ve bir defaya mahsus alınmaktadır.

Kaynak: http://www.castajansyapim.com/blog/payitaht-abduelhamid-dizisi