Posted on

Oyuncu olma arzusunu taşıyan kişiler de günümüzde sektöre adım atarak dizi, sinema ya da tiyatro sahnelerinde rol alarak bu mesleğe adım atmak istiyorlarsa öncelikle geniş araştırmalar neticesinde  cast ajans seçimi doğru bir şekilde yapılarak tercihinde bulunulacak ajansta oluşturulmuş olan cast ajans başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurularak ajansın değerlendirme sonucunu beklemeye geçmek gerekmektedir.

Cast ajanslar kısa süre içerisinde hızlı bir şekilde kendilerinin geliştirmiş olup televizyon ve beyaz perdeye oyuncu, manken ya da sunucular yetiştirerek yapım şirketlerine insan kaynağı oluşturmaktadırlar. Her başvuru sahibi en iyi cast ajanları ile çalışmak ister ancak bu durum uygulamada farklılıklar göstermektedir. Ajanslar çalışma bünyelerine katmış oldukları yeni yüzleri sistemlerinde bulunan deneyimli ekipleri ile birlikte adayının ekranlarda boy göstermeden önce doğru prodüksiyon şirketinin tercihi edilmesinde yardımcı olmaktadırlar. Doğru ve güvenilir bir cast ajansı oyuncu ve modellerinin dizi sektöründe ve sinema filmlerinde mesleklerini icra ederken yapım şirketine karşı adayının hukuki olarak ta desteklenmesini finansal yönlerde de bilgilendirilmesinin bir görev olarak üstlenmiş olması sebebiyle herkes tarafından kabul görmüş ve tercih edilmekte olan ünlü cast ajansları da sektöre yön verebilmektedir. Bu şekilde çalışan ajanslar kadrolarında bulunan uzman oyuncu koçları, eğitmenleri ile birlikte en doğru kişiyi bularak sektöre kazandırma adına çalışmalarını en hassa şekilde sürdürmektedirler.

Başvurusunu gerçekleştiren adaylar ajans tarafından ön görüşmeye çağrıldıktan sonra fotoğraf çekimi gerçekleştirilmekte yapımcılar ve sektöre yön verenler ajansı sitesinde bulunan fotoğraflar üzerinden seçimlerini yaparak aday ile ajans üzerinden bağlantı kurarak iletişime geçmektedirler. Bu durumu ajansın aday üzerindeki menajerliği olarak ta açıklayabiliriz. Böylece oyuncu adayı mağduriyet yaşamamakta olup ajansa başvurusunu gerçekleştiren adayların sürekli olarak bilgi güncellemeleri ile birlikte ismini canlı tutmaları gerekmekte ve iletişimlerini sıcak tutmalıdırlar.

Doğru cast ajans üzerinde tercihini gerçekleştiren oyuncu adayları bu sektör üzerinde geleceklerini inşa etmek istiyorlarsa eğitim çalışmalarından tutun gerekli koçlarla çalışmayı kendi vazifeleri olarak gördükleri takdir de sektörde kalıcı olacakları gibi tercih noktasında da ön plana çıkacaklardır.