Posted on

Oyunculuk ve modellik cast ajansları dizi, film ve reklam sektörünün yetenek avcıları olarak tanımlayabiliriz. Film ve dizi projelerinde yeni yüzler ve yeni oyuncular görüyoruz. Yapımcı şirketleri ve prodüksiyon şirketleri yeni projeleri için senaryoda oynayacak oyuncu karakter ve rollerini belirledikten sonra cast direktörlerinden senaryo karakterlerine uygun oyuncu grubunu seçmelerini isterler. Cast direktörleri oyuncu ajanslarından gönderdikleri özelliklere göre oyuncu adayları isterler. Cast ajanslarında profesyonel ekiplerle projeye uygun olacak adaylar seçilir ve cast direktörlerine gönderilir.
Oyunculuk başvurusunda ön eleme


Oyunculuk ajansları daima en yetenekli ve oyunculuk yeteneği olan oyuncu adaylarını önerirler. Cast ajansları birçok il ve ilçede hizmet gösterdiği gibi internet ve sosyal medya üzerinden de hizmet verirler. Oyuncu adaylarının sektöre ulaşabilmesi için bütün kolaylığı sağlamaktadırlar. Oyuncu olmak ve bu sektörde başarılı olmak için neler yapılabilir? Oyuncu adayı nasıl bir yol işleyeceğini bilemeyebilir. Öncelikle başvuru yapacağı oyunculuk ajansını belirlemesi gerekmektedir. Oyuncu adayının başvuru sırasında cast ajansı tarafından izleyeceği yolu detaylı bir şekilde anlatılacaktır. Adayın başvurusunun kabul edilmeden önce öz güvenine, kendine olan inancına, rol oynama kabiliyetine, kendini anlatabilmesi gibi ön bir değerlendirmeden geçer. Oyuncu adayına deneme rolü oynatılır. Rolde kamera önü duruşu, kamera karşısındaki heyecanına, konuşma netliğine bakılır. Daha sonrasında adayın başvurusu kabul edilirse oyunculuk ajansına kayıt olmaya hak kazanır. Her başvurusu kabul edilen oyuncu adayı kesin iş garantisi almış sayılmaz. Cast ajansları hiç bir oyuncu adayına iş garantisi vererek başvurusunu alamaz. Projelerde ihtiyaç duyulan karakterlere göre oyuncu talebine göre oyuncu adayı gönderildiği için hiçbir cast ajansı bu garantiyi veremez.
Oyuncu olmak için hem yetenek hem de bu yola gönül vermiş severek bu işi yapacak adayların oyunculuk sektöründe başarılı olabileceği ön görülür. Adaylar rol bekledikleri süre içinde jest ve mimik eğitimi, diksiyon eğitimi, kamera önü eğitimi gibi eğitimlerle eksikliklerini tamamlayabilirler. Projeye çağrıldıkları zaman temel eğitimleri almış bir oyuncu adayıyla hiç eğitimsiz bir adayın oynadığı rol arasında kalite farkı olacaktır.